Częstochowa - miasto położne w północnej części wojewódzctwa Śląskiego, na granicy historyczno-geograficznej granicy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obecnie posiadające około 211 tysięcy mieszkańców plasuje się na 13 miejscu pod względem wielkości miast w Polsce. Miasto powstało poprzez połączenie Starej Częstochowy i Częstochówki 19 sierpnia 1826 roku poprzez wytyczenie obecnie głównej arterii miasta - Aleji Najświętszej Marii Panny. Jego nazwa wychodzi się od słów często i chowa - wynikających z położenia miasta wśród okolicznych wzgórz i znikania sprzed wzroku podążacjącyh na Jasną Górę pielgrzymów.
Na kadrach filmu można zobaczyć główne zabytki miasta: kościół św. Zygmunta - najstarsza świątynia w mieście, Aleje NMP - ulica, która połączyła dwa miasta a dzisiaj jest reprezentacyjną aleją czy wreszcie sam Klasztor Jasnogórski - cel pielgrzymek z całego świata. Nie należy jednak zapominać, że miasto to nie tylko Jasna Góra. Warto zaryzykować i wizytę w klasztorze poszerzyć o spacer ulicami Częstochowy. Tuż obok Jasnej Góry znajdują się parki miejskie w których wśród drzew znajdziemy pawilon wystawienniczy zbudowany z okazji Krajowej Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w 1909 roku. Obecnie znajduję się tam Muzeum Częstochowskie. Tuż obok została odtworzona kopalnia rud żelaza. Wychodząc z parku trafimy na główną ulicę miasta - Aleje NMP, gdzie toczy się życie kulturalne miasta. Aleje NMP składają się potocznie z trzech aleji. Licząc od najdalej położonej od klasztoru - I Aleja zaczyna się przy kościele św. Zygumnta i placu Daszyńskiego i ciągnie się do skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego i Wilsona. Druga część potocznie zwaną II Aleją kończy sie na placu Biegańskiego. Na nim znajduję się dawny Ratusz Miejski oraz kościół św. Jakuba - dawna cerkiew, która w swojej historii zmieniała wiele razy właściciela pełniąc funkcję kościoła katolickiego, prawosławnego czy magazynu bronii i amunicji. I ostatnia część Aleji - III podchodzi pod sam park.
Błądząc po główej ulicy miasta jednak nie uda nam się poznać dokładnie histoii Częstochowy. Należy pamiętać że miasto w swojej historii przez długi czas opierało się na przemyśle głównie włókienniczym i hutniczym i do dzisiaj można znaleźć ślady tej działalności. Obecny stan miejsc związanych z historią włókiennictwa w Częstochowie pozostawia wiele do życzenia. Elanex czy Wełnopol lub Polontex znajdują się dalej od śródmieścia, bardziej na uboczu od najczęstszych szlaków zwiedzania. Najgorzej zachowanym ale chyba najbardziej urokliwym jest Elanex. Dawna fabryka włókiennicza dzisiaj popadająca w samoistną ruinę, jest niemym świadkiem potęgi Częstochowy w przemyśle tekstylnym. Warto zapuścić się na ulicę Krakowska i zwiedzić zakład z zewnątrz - wejście do środka jest zabronione z powodu stanu budynków.
Ale dokładniejszy opis tych miejsc, które rzadko są odwiedzane przez turystów znajdziecie w kolejnych wpisach bloga, zapaszam do śledzenia.